SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için 
tıklayın

30 Ekim 2012 Salı

Uykuda horlamak hangi hastalıkların belirtisidir? - HORLAMAYA NELER SEBEP OLUR?

Horlama hangi hastalıkların belirtisi?
Çoğumuzun gece boyunca uyurken farketmeden çıkarttığı gürültülü sesler sadece aynı odada yada aynı evde yaşadığımız insanları rahatsız etmekle kalmıyor, aynı zamanda horlayan kişiyi ölüme kadar götüren ciddi bir hastalığın sinyalini verebiliyor.

Horlamanın, dikkat edilmesi gereken bir sorun olduğuna dikkat çeken Çakmak Erdem Hastahanesi Kulak, Burun  ve Boğaz uzmanı Op. Dr . Fatih Eraslan, “Horlama ve uyku apnesi toplumda erişkin hastaların %30-40 ında görülmektedir. Basit horlamadan, uykuda 10 saniyeden fazla nefes durması sonucunda ölüme kadar uzanan geniş bir yelpaze de bu hastalığı görmekteyiz. Yani uykuda hava alımını bozan bu hastalık bazen bilinenin aksine hayatı tehtit edebilen ciddi bir hastalıktır.

Horlamaya sebep olan uyku apnesinin, Merkezi(Santral) Tip Apne ve Periferik (Tıkayıcı) Tip Apne olmak üzere iki çeşidi vardır: Merkezi(Santral) Tip Apne, beynin solunum merkezine geçici olarak uyarı gönderememesi sonucu solunumun durmasıdır. Periferik (Tıkayıcı) Tip ise, burun, ağız ve akciğerler arasında hava yolunun bir veya birden fazla anatomik bölgede tıkanması sonucudur.
 
Merkezi(Santral) Tip Apne de, hastalarda şiddetli veya hafif horlama, gündüz uyuklama ve uyuma isteği, bir başkasının uyku esnasında solunum durmasını gözlemlemesi (Tanıklı uyku apnesi), sabahları yorgun kalkma, baş ağrısı, çarpıntı ve hipertansiyon şikayetleri,araç kullanırken uyuklama, dalma gibi şikayetler görülmektedir.
 
Tıkayıcı (Obstrüktif) tip ise, uyku apnesinde boğazdaki kasların ve mukozanın ileri derecede gevşeyip solunum pasajını kapatmasıyla oluşur.  Bu kaslar özellikle küçük  dil, yumuşak damak, dil ve yutaktaki kaslardır. Hava yolu uykuda kapanınca kandaki oksijen miktarı azalır, beyin bu durumu algılayıp uyku derinliğini azaltıp hava yolunun tekrar açılmasını sağlamaya çalışır. Kısa derin nefes alır veya şiddetli horlama ile solunumu tekrar başlatır. Bu döngü tüm gece devam eder.  Bu hastalarda burun ayrı bir öneme sahiptir. Burunda kıkırdak ve kemik eksikliği, nazal polip, burun eti olması, horlama ve uyku apnesini şiddetlendirebilir hatta tek nedeni olabilir.
 
Bu hastalığın oluşmasını kolaylaştıran faktörler vardır!
 
Büyük bademcikler ve geniz eti olması. (Bu durumu daha çok çocuklarda görmekteyiz fakat erişkinlerde de görülebilir.)
• Kilo fazlalığı,
• Boyunun kısa ve kalın olması (Boyun çevresinin 40cm den fazla olması),
• Alkol, sigara v.b. alışkanlıklar,
• Uyku pozisyonu. Sırt üstü uyku pozisyonu apneyi arttırmaktadır, mümkünse yan pozisyon önerilir.
 
Kalp yetmezliği, kalp krizi, ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, beyin kanaması, felçler ve ani uykuda ölüm gibi bazı önemli hastalıklara yol açma riski vardır. Erkeklerde ve orta yaş erişkinlerde 2-3 kat daha fazla gözlenir.
 
Belirtiler var ise acilen bir kulak, burun ve boğaz doktoruna doktora gidilmelidir. Hastalığın tedavisi olarak cerrahi yöntemlerle tıkanan hava yolu açılmaktadır.” Kaynak: MİLLİYET

Etiketler: horlamak, uyku, Kalp, Apple, sadece, mümkünse, olabilir, kalp krizi, hipertansiyon, beyin kanaması, Kilo fazlalığı,Alkol, sigara, alışkanlıklar,Kalp yetmezliği, kalp krizi, ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, beyin kanaması, felçler, ani uykuda ölüm,Büyük bademcikler, geniz eti, Horlama ve uyku apnesi, küçük  dil, yumuşak damak, dil ve yutaktaki kaslar, burun, ağız , akciğerler,  kıkırdak , kemik eksikliği, nazal polip, burun eti, kulak, burun, boğaz, sabahları yorgun kalkma, baş ağrısı, çarpıntı ve hipertansiyon şikayetleri, araç kullanırken uyuklama, dalma gibi şikayetler, Tanıklı uyku apnesi, Tip Apne, şiddetli veya hafif horlama, gündüz uyuklama ve uyuma isteği


Sağlık Sigortası Hesaplama Aracı için tıklayın


Özel sağlık sigortası fiyatları kişisel özelliklerinize, geçirilmiş rahatsızlıklara, hastane ağına ve poliçe limitleri gibi detaylara göre farklılık gösterir.


Özel Sağlık Sigortası Fiyatları


Sağlık sigortası prim ve teklif karşılaştırma işlemi için bilgilerinizi tam ve doğru doldurmanız gerekir.


Sağlık sigortası prim ve teklif karşılaştırma işlemi için buraya tıklayın


Özel sağlık sigortası teklifinizi görmek için bilgilerinizi eksiksiz doldurun, en uygun poliçeye ulaşın!


3 dakikada sağlık sigortası teklifi için tıklayın!


Sağlık Sigortanızı Seçmek İçin Linklerden birine tıklayıp 

Sağlık Sigortası Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.


En Uygun Özel Sağlık Sigortası seçenekleri için tıklayın!

Vekaletle Yeni SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız Yapılır

Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. İletişim İçin Yazın: emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

Subscribe to RSS headline updates from:
Powered by FeedBurner